מידע לתושבים ולבעלי דירות

התחדשנו! במינהלת להתחדשות עירונית זמינים עבורכם באמצעות מענה טלפוני במספר 08-6840135 בימים ראשון 13:00-15:00 וביום שני בין השעות 9:00-11:00.

תושבים יקרים,
תהליכי התחדשות עירונית, פינוי-בינוי ותמ”א 38, יכולים להיות מורכבים וסבוכים. המינהלת להתחדשות עירונית באר שבע הוקמה בכדי ללוות אתכם ולסייע לכם בתהליכים אלה.
בעמוד זה תוכלו ללמוד מהי התחדשות עירונית, מהם השלבים לקידום פרויקט התחדשות עירונית, וכן למצוא מדריכים, כלים, טפסים ומידע שימושי רב.

מהי התחדשות עירונית

התחדשות עירונית הינה תהליך של פיתוח השכונות הוותיקות בעיר ושיפורן באמצעות מגוון כלים. תהליך זה מכוון למרחב הפרטי, אך גם במרחב הציבורי באמצעות שדרוג ופיתוח של רחובות, מרכזים מסחריים וגינות עירוניות. מטרתו העיקרית של תהליך ההתחדשות העירונית היא לשפר את איכות החיים של תושבי העיר. בראייה העירונית המקומית סל הכלים להתחדשות עירונית הינו רחב וכולל, החל מקידום פרויקטים לפינוי בינוי ועד פעולות רכות במרחב הציבורי.

פרויקט התחדשות עירונית יוכל להתממש בבניין יחיד, במתחם ואף בשכונה שלמה הזקוקה ומתאימה להתחדשות מבחינה פיזית או חברתית. יש דרכים שונות שבהן מתבצע התהליך. לעיתים התהליך מתחיל ביוזמת הדיירים ולעיתים ביוזמה של רשות ציבורית או של גוף פרטי יזמי. מכל מקום, המטרה היא ליצור סביבת מגורים איכותית, נעימה ובטוחה יותר

התחדשות עירונית כוללת בתוכה מספר מנגנונים אפשריים ובראשם פינוי-בינוי, תמ”א 38 לסוגיה
  • פינוי בינוי– מנגנון המאפשר הריסת מבנים ישנים במתחם מגורים (24 יח”ד ומעלה), ובמקומם הקמה של מבנים חדשים. כל זה קורה תוך שדרוג המרחב הציבורי ומתן פתרונות לתנועה וחנייה, צרכי ציבור ותשתיות. הדיירים מקבלים דירות במבנים החדשים ויתרת הדירות נמכרות לצורך מימון הפרויקט.
  • תמ”א 38-תכנית ארצית לחיזוק מבנים בודדים אשר נבנו לפני שנת 1980 מפני רעידות אדמה. התכנית מאפשרת הוצאת היתרי בנייה לחיזוק מבנים, העומדים בתנאי הסף, בפני רעידות אדמה ומעודדת את הביצוע על ידי מתן זכויות בנייה והטבות מס לשם מימון החיזוק.
התכנית מאפשרת לחזק את הבניין הישן בשני מסלולים: חיזוק ועיבוי (תמ”א 38/1) או הריסה ובניה (תמ”א 38/2).

 

שלבים בהתחדשות עירונית

תהליכי התחדשות עירונית, פינוי-בינוי ותמ”א 38, יכולים להיות מורכבים וסבוכים. המינהלת להתחדשות עירונית באר שבע הוקמה בכדי ללוות אתכם ולסייע לכם בתהליכים אלה.

השלבים השונים בקידום פרויקט התחדשות עירונית